Η καθημερνή σας ενημέρωση για τον Δήμο Λαγκαδά, την Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και όλο τον κόσμο δωρεάν στο διαδίκτυο

Χρυσοστόμου Σμύρνης 25

+30 6907651080

Σάββατο 27/04/2024

AΠΕ Λαγκαδά: Πρώτο διπλό εκτός έδρας με πεντάρα

Πρώτη εκτός έδρας δοκιμασία για την ομάδα μας, πρώτο διπλό για την φετινή χρονιά, που επικράτησε με 1-5 (1-1 ημίχρονο) επι του αξιόμαχου Παναθηναϊκού Βρασνών.

Το ματς δε ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο καθώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Ύστερα από σουτ η μπάλα κόντραρε στον Τσακάλη και κατέληξε στα δίχτυα του Σαμαρά.

Η ομάδα μας πήρε μέτρα στο γήπεδο απείλησε αρκετές φορές μη μπορώντας όμως να μετουσιώσει την απειλή σε γκολ. Πράγμα το οποίο ήρθε στο 43ο λεπτό όταν μετά από σέντρα ακρίβειας του Μουρατίδη που βρήκε το κεφάλι του Σέρτη που με κεφάλια από κοντά έκανε το 1-1. Σκορ που οδήγησε και τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε όλο το μομέντουμ του αγώνα καθώς η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Αρχικά στο 50ο λεπτό η συνεργασία που επέφερε καρπούς στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο δεύτερο. Μαγική σέντρα του Μουρατίδη από φάουλ βρήκε τον Σέρτη ξανά που με κοντινό πλασέ δεν αστόχησε κάνοντας το 1-2 και δυο τα προσωπικά του τέρματα ενώ έφτασε τα τέσσερα εφετινά.

Στο 73ο λεπτό ο Μαμουλίδης που είχε περάσει αλλαγή βρήκε με πολύ όμορφη κάθετη πάσα τον Τσακάλη που με δυνατό σουτ είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα φτάνοντας έτσι τα τρία τέρματα για την φετινή σεζόν.
Το ματς έδειχνε να οδεύει προς την λήξη του έτσι, αλλά οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας είχαν άλλη γνώμη.

Για αρχή στο 87ο λεπτό ο Μαμουλίδης από δημιουργός, μετατράπηκε σε σκόρερ αυτή την φορά που χώθηκε ανάμεσα σε ένα σμήνος παικτών του Παναθηναϊκού κατάφερε να τσιμπήσει την μπάλα και να γράψει το 1-4.

Διαστάσεις θριάμβου έδωσε στο ματς ο Γκούντας στο 90ο λεπτό όταν με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής είδε την μπάλα να αναπαύεται στο πλαϊνό δίχτυ βάζοντας και αυτός το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ.

Αμέσως μετά ακολούθησε το σφύριγμα του διαιτητή που έφερε την λήξη του αγώνα, και αφήνει την ομάδα μας στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 3 αγωνιστικές με 9 βαθμούς και συντελεστή τερμάτων στο +13.

Ευχαριστούμε πολύ τον Παναθηναϊκό Βρασνών, για την φιλοξενία και ευχόμαστε καλή συνέχεια με υγεία στο φετινό πρωτάθλημα.