Η καθημερνή σας ενημέρωση για τον Δήμο Λαγκαδά, την Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και όλο τον κόσμο δωρεάν στο διαδίκτυο

Χρυσοστόμου Σμύρνης 25

+30 6907651080

Σάββατο 20/04/2024

Πασχαλίνα Παπαδοπούλου 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με νέο ατομικό ρεκόρ

Η Πασχαλίνα Παπαδοπούλου 3η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Ανδρών – Γυναικών με νέο ατομικό ρεκόρ.

Τα περασμένο Σαββατοκύριακο 23-24.07 διεξήχθη στην Πάτρα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων για τις κατηγορίες των Ανδρών και των Γυναικών. Ήταν ό τελευταίος μεγάλος αγώνας της σειράς των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων για το 2022 και μάλιστα το μέγεθος του αγώνα πολλαπλασιάστηκε διότι η καλύτερη αθλήτρια των συνθέτων των τελευταίων χρόνων Σοφία Υφαντίδου ανακοίνωσε ότι αυτός ο αγώνας της θα είναι ο τελευταίος.

Μέσα σε ένα εξαίρετο κλίμα η Πασχαλίνα Παπαδοπούλου δίπλα στις Σοφία Υφαντίδου, Στέλλα Τζικανούλα (δεύτερη καλύτερη αθλήτρια στην Ελλάδα), Μαργαρίτα Τσουκαλά, Ιωάννα Τζάβα, Ευαγγελία Δελληγιάννη, Ευγενία Πέππα και Ελπίδα Θεοχαροπούλου συναγωνίστηκαν στο 7αθλο προσπαθώντας για το καλύτερο και το αποτέλεσμα ήταν μια μεγάλη – αληθινή αγκαλιά στο τέλος του αγώνα που δείχνει πραγματικά το μεγαλείο των αθλητών των συνθέτων.

Η Πασχαλίνα μας κατέκτησε την 3η θέση στο 7αθλο και κρέμασε το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος κάνοντας Ατομικό Ρεκόρ με 5.295 βαθμούς όπως επίσης και τρία Ατομικά Ρεκόρ σε Ύψος με 1,75, Σφαίρα με 12,58 και Ακόντιο με 30,42. Πολύ καλές επιδόσεις έκανε και τα στα υπόλοιπα αγωνίσματα του 7αθλου: 100 εμπ – 14.20, 200 – 27.06, Μήκος – 5,72 και 800 – 2.23.88.

Πολλά Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές των συνθέτων για την προσπάθειά τους.